Menu Zamknij

Szlaki piesze

SZLAKI TURYSTYCZNE GMINY SOLEC KUJAWSKI

Solec Kujawski to gmina rozwijająca się szybko i dynamicznie. Jest przyjazna inwestorom i wszystkim odwiedzającym.

Ci, których interesuje historia, znajdą na soleckiej ziemi zabytki kultury materialnej, będące świadectwem dokumentującym wydarzenia z przeszłości. Na trasach szlaków można natknąć się na stare cmentarze, zabytkowe budowle i tajemnicze miejsca.

Walory krajobrazowe, gotowe do odkrywania na nowo o każdej porze roku a także bogata flora i fauna, zachwycą turystów, piechurów oraz artystów, malarzy i fotografików.

Na wszystkich amatorów pieszych i rowerowych wędrówek, czekają oznakowane szlaki, które zachęcają do poznania okolicznych terenów. Na obszarze gminy zlokalizowanych jest osiem szlaków o różnej długości.

PIESZY SZLAK IM. TADEUSZA DOLCZEWSKIEGO

 • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 16 KM
 • KOLOR SZLAKU – ZIELONY

Szlak nosi imię Tadeusza Dolczewskiego (1930 – 2003), który był działaczem Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajobrazowego w Bydgoszczy.

Trasa niemal w całości wiedzie przez lasy Puszczy Bydgoskiej, a na znacznej części również brzozowym szpalerem. Ze względu na piaszczyste odcinki szlak nie nadaje się do wycieczek rowerowych. Szlak kończy się przy cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przyłubiu.

PIESZY SZLAK „ZIELONEJ STRUGI”

 • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 31 KM
 • KOLOR SZLAKU – CZERWONY

Szlak „Zielonej Strugi” obejmuje miejsca, które w szczególny sposób wyróżniają się w naturalnym, pięknym krajobrazie. Rozległe polany, tereny nadwiślańskie i puszczańskie zakątki to atrakcje, które ma okazję doświadczyć uczestnik szlaku. Fragment szlaku przebiega wzdłuż Zielonej Strugi – jedynej rzeki przepływającej przez Puszczę Bydgoską.

PIESZY SZLAK IM. MARIANA PRZYBYLSKIEGO

 • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 20 KM
 • KOLOR SZLAKU – NIEBIESKI

Szlak nosi imię Mariana Przybylskiego (1923 – 1988), który przez wiele lat był działaczem i prezesem koła nr 41 Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, przy ówczesnych zakładach ZREMB. Na trasie napotkać można m.in. tereny dawnego poligonu wojskowego, wrzosowiska, Radiowe Centrum Nadawcze i wiele gatunków roślin, którymi warto zachwycić się podczas odpoczynku nad niewielkim jeziorkiem.

PIESZY SZLAK „KOMPUTERKÓW”

 • DŁUGOŚC SZLAKU – 31 KM
 • KOLOR SZLAKU – CZARNY

Trasa rozpoczyna się przy soleckim dworcu PKP, a następnie wiedzie na zachód – w stronę Otorowa. Obiekty i miejsca które spotkać można na szlaku to np.: obelisk poświęcony pamięci kilkuset Polaków z Bydgoszczy i okolic, rozstrzelanych w 1939 roku; „Biała góra”, czyli jedna z wielu w tym rejonie piaszczystych wydm porośniętych drzewostanem sosnowym. Warto zwrócić uwagę na prywatne stawy hodowlane znajdujące się nieopodal szlaku, przy których znajduje się siedlisko lęgowych ptaków wodno błotnych.

PIESZY SZLAK „PUSZCZAŃSKI”

 • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 41 KM
 • KOLOR SZLAKU – ŻÓŁTY

Uczestnicy szlaku zaczynają podróż od pętli tramwajowej Łęgnowo w Bydgoszczy i udają się w kierunku Wypalenisk, przechodząc przez Siedmiogóry, nieopodal których znajdują się linie okopów po bitwie wojsk polskich i radzieckich z Niemcami w 1945 r. Można tam również napotkać leje po pociskach artyleryjskich. Trasa wiedzie przez tereny Puszczy Bydgoskiej, na terenie której żyje wiele gatunków zwierząt i ptaków, których odgłosów nasłuchiwać można podczas wędrówki. W głębi trasy znajduje się wąwóz a nieopodal Szwedzka Góra, która nazwę zawdzięcza stacjonującemu w tym miejscu posterunkowi wojsk szwedzkich podczas „potopu”. Szlak kończy się w Gniewkowie.

PIESZY SZLAK „MARTYROLOGII SOLECCZAN”

 • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 8 KM
 • KOLOR SZLAKU – CZERWONY

Wędrówka szlakiem prowadzi do miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia w Solcu Kujawskim związanych głównie z okresem II wojny światowej. Na trasie zobaczyć można wiele pomników, informujących o miejscach tragedii i liczbie ofiar. Zobaczyć można m.in. pomnik Bohaterom Walki i Zwycięstwa, usytuowany na ul. 29 Listopada, mogiłę ofiar hitlerowskiej okupacji Solca Kujawskiego przy kościele p.w. Bpa i M. Świętego Stanisława, czy tablicę zamontowaną na budynku, przy zbiegu ulic pl. Jana Pawła II i 23 Stycznia – informuje ona o tym, iż w czasie wojny w tym miejscu znajdowała się siedziba Selbstschutzu której członkowie w brutalny sposób dokonywali przesłuchań swoich ofiar.

PIESZY SZLAK IM. JERZEGO SZAFKOWSKIEGO

 • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 14 KM
 • KOLOR SZLAKU – CZARNY

Uroczyste otwarcie szlaku miało miejsce 13 września 2014 roku. Szlak im. Jerzego Szafkowskiego powstał z inicjatywy członków Klubu Turystów Pieszych HORYZONT, którzy chcieli zachować pamięć o zasłużonym dla Solca Kujawskiego pracownikowi Nadleśnictwa Solec Kujawski. Start szlaku ma miejsce na stacji PKP Przyłubie a meta przy przystanku PKS przy Nadleśnictwie Solec Kujawski. Na szlaku znajduje się kamień poświęcony Jerzemu Szafkowskiemu. Oprócz tego na szlaku także spotkać można pozostałości po strzelnicy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, postawione staraniem soleckiego Towarzystwa Powstańców i Wojaków.

Trasy szlaków znaleźć można na mapie, klikając tutaj.