Menu Zamknij

Szczegóły biegu – Jeżyk

Zdjęcia z JEŻYKA 2019

Fotki zaprzyjaźnionych miłośników biegania:

 • okiem Grzegorza Perlika – tutaj
 • okiem Mariusza Kryske – tutaj
 • okiem Mateusza Jasiak – tutaj
 • okiem Konrada Bednarek – tutaj

Wyniki JEŻYKA

Wyniki na elektronicznezapisy.pl – tutaj

Już 8.09.2019 o godzinie 13.00 spotykamy się na trzeciej edycji biegu „Jeżyk”

ODBIÓR PAKIETÓW STARTOWYCH TYLKO W DNIU BIEGU (8.09.2019)
OD GODZINY 10.30-12.45
PROSIMY NIE ZOSTAWIAĆ ODBIORU NA OSTATNIE MINUTY 

„Jeżyk” bieg najeżony przeszkodami to 5 km rywalizacji w soleckim lesie dla twardzieli. Strome podbiegi, zbiegi, przejścia przez strumyki, bagna, skoki po powalonych pniach czy ogromnych korzeniach drzew, bieg trawersem oraz liczne przygotowane przeszkody w przepięknych okolicznościach leśnych – taki właśnie jest „Jeżyk”.
Jeżeli biegasz i chciałbyś spróbować czegoś więcej zapraszamy na „Jeżyka”

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że będzie ciekawie, różnorodnie, bardzo brudno z pełną dawką adrenaliny.

 • Szczegóły dot. zapisów (zapisy przez elektroniczne zapisy) –  tutaj

Szczegóły związane z biegiem

 • w biegu uczestniczyć mogą wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do biegu,
 • mają ukończone 16 lat,
 • podpiszą oświadczenie o odpowiedzialności za swój stan zdrowia
 • opłacą opłatę startową.
 • limit uczestników wynosi 250 osób  (liczy się kolejność opłaty wpisowego)
 • pomiar czasu elektroniczny, czas netto

Jak startujemy:

 • Start zawodników odbywać się będzie w grupach w odstępach czasowych (względy bezpieczeństwa),
 • Grupę biegową wybieramy podczas zapisów w zależności od swoich umiejętności biegowych

DIAMENTOWA – grupa która walczy o podium
ZŁOTA – grupa ma dobre tempo biegu
SREBRNA – grupa ma spokojne tempo biegu
BRĄZOWA – grupa ma charakter rekreacyjny pokonuje trasę marszobiegiem

WAŻNE !!!
Tylko zawodnicy grupy diamentowej walczą o medale. W sytuacji gdy któryś z zawodników z niższych grup osiągnie lepszy czas od zawodników grupy diamentowej nie bierze się go pod uwagę w walce o trzy pierwsze miejsca .

Opłata startowa płatna podczas rejestracji on-line:

05.07.2019- 21.07.2019. – 25 zł

1.08.2019 – 10.08.2019 – 29 zł
22.07.2019 – 12.08.2019. – 35 zł
13.08.2019 – 08.09.2019. – 45 zł – JAK SIĘ ZAPISAĆ? bo oficjalne zapisy zamknięte – tutaj

 • Po biegu biesiada przy grillu – szczegóły biegu na zdjęciach tutaj

Pakiet startowy biegu głównego – co wchodzi w skład?

 • pamiątkowy medal z odlewu
 • zupka grochowa regeneracyjna, chlebek ze smalcem i ogórkiem kiszonym, kiełbaska z grilla
 • woda 0,5l
 • chip
 • opcjonalnie pamiątkowa koszulka techniczna – dodatkowe 18 zł

Praktyczne porady – co przygotować na bieg


Praktyczne informacje ogólne:

 • prognoza pogody – bez deszczu, obecnie jest bardzo rześko, brak wiatru, bardzo dobre warunki biegowe
 • organizator przygotował więcej pamiątkowych koszulek i będzie można zakupić taką jeszcze przed biegiem lub zamówić i odebrać kilka dni po zawodach. Koszulki wyglądają zacnie,
 • przed startem będzie się można jeszcze zapisać na bieg ale na zasadzie kto pierwszy ten lepszy bo liczba miejsc ograniczona
 • startujemy w swoich grupach. Grupa DIAMENTOWA zaczyna rywalizację i startuje jednorazowo. Kolejne grupy startują później w odstępach po kilkanaście osób. Za grupą BRĄZOWĄ wystartuje niewielka grupa biegaczy z psami.
 • czas jest liczony netto, ale do rywalizacji o najwyższe trofea liczą się tylko osoby zapisane do grupy DIAMENTOWA
 • pomagamy prawdziwym JEŻOM, wspomagamy organizację, która bezinteresownie ratuje te zwierzęta. W miarę możliwości zabieramy trochę mokrej, kociej karmy
 • pamiętamy, że kibice młodsi i starsi oprócz kibicowania też mają przygotowanych kilka atrakcji – ognisko z grillem, sprzęt sportowy na pobliskiej polanie, ścianka wspinaczkowa w asyście naszych strażaków, możliwość zwiedzania ścieżki dydaktycznej z pracownikiem Lasów Państwowych

Co zabieramy na bieg:

 • Na bieg bierzemy najlepiej stare rzeczy – będą na pewno mokre, brudne i może się zdarzyć, że buty się zgubi a ciuch uszkodzi. Niektórzy startują w rękawiczkach. By nie zgubić butów podczas biegu warto je dodatkowo zabezpieczyć taśmą. Rzeczy te po wypraniu tego samego dnia (łącznie z butami) nie przyjmują zapachu i spokojnie mogą dalej służyć na co dzień
 • Najlepsi z poprzednich edycji biegu, prośba by ubrali na start wywalczone we wcześniejszych zawodach JEŻYKA żółte „KOSZULKI LIDERA”
 • Zabrać ciuchy na przebranie i worek na rzeczy pobiegowe oraz ręcznik – warto zostać na chwilę i pobiesiadować przy ognisku – w pakiecie startowym jest kiełbaska, chlebek ze smalcem, i grochóweczka, można spokojnie skonsumować, Po tej dawce adrenaliny przyjemnie jest posiedzieć razem
 • Po biegu będą przygotowane umywalki, ale w zeszłym roku większość i tak wolała kąpiel przy wężu strażackim
 • Warto rozważyć strój – długie getry i bluzy z długim rękawem – trasa „Jeżyka” trochę kuje
 • Najważniejsze – zabieramy dobry humor – bieg ma charakter koleżeński, pomagamy sobie wzajemnie a trasa w tym roku będzie jeszcze trudniejsza – więcej naturalnych i przygotowanych przeszkód

Praktyczne uwagi biegowe – to jest trudny i nieprzewidywalny bieg, zachowaj ostrożność i najwyższą koncentrację podczas całego startu:

 • W strumykach są powalone drzewa, których nie widać, zachowaj najwyższą ostrożność
 • kiedy czujemy, że bagno może być zbyt głębokie od razu próbuj się położyć i przeczołgać.
 • Próby biegania w głębokim bagnie może skończyć się utratą butów

Gotowy do Startu.. START:-)

Do jakiej grupy się zapisać na „Jeżyka”?

Do wyboru w zależności od umiejętności mamy 4 grupy.
DIAMENTOWA – tylko osoby, które zapisały się i wystartowały w tej grupie walczą o podium. Biegacz, który ukończył rajd nawet z najlepszym wynikiem (czas netto), ale zapisał się do innej grupy, niestety pucharu nie otrzyma. Zachęcamy do zapisywania się właśnie do tej kategorii. Komu rekomendujemy?
Panie – co biegają do 25 min/5km w wymarzonych warunkach biegowych dla siebie (płaska nawierzchnia, brak obcasów na nogach, delikatny wiatr w plecy)
Panowie – co biegają do 22 min/5km w wymarzonych warunkach biegowych dla siebie (ulubione spodenki, „szybkie buty” na nogach i leciuchno z góreczki)
Pamiętajmy, że „Jeżyk” jest wymagającym, różnorodnym biegiem. Liczy się tutaj umiejętność biegania interwałowego i odwagi biegowej (np. powalone drzewa w wodzie, których nie widać). Jeżeli lubisz odrobinę szaleństwa podczas biegu, a biegasz ze w/w czasem lub szybciej, spróbuj umiejętności właśnie w Grupie Diamentowej
ZŁOTA – tutaj zapraszamy osoby, które biegają szybko, a jak trzeba to potrafią przycisnąć i czasem zaskoczyć nawet samego siebie.
Panie – do 28 min/5km
Panowie – do 25 min/5km
SREBRNA – to grupa wymarzona dla tych co zdają sobie sprawę, że raczej na każdych zawodach ktoś pobiegnie szybciej od nich. Biegają bo lubią to przyjemne zmęczenie po wysiłku. „Jeżyk” dla tej grupy jest okazją by spróbować czegoś nowego, różnorodnego, trudnego i oryginalnego – jeżeli czujesz podobnie to grupa Srebrna jest dla Ciebie
Panie – do 31 min/5km
Panowie – do 28 min/5km
BRĄZOWA – Zapisując się do tej grupy zyskujesz prawo zagadywania wszystkich biegaczy swojej kategorii. Zwyczajowo uczestnicy z tej grupy kończą bieg jako ostatni, ale poznają najwięcej osób i śmieją się najgłośniej. Startując tutaj wiesz na czym polega bieganie, ale też doskonale zdajesz sobie sprawę kiedy należy odpocząć. Jeżeli ważna dla Ciebie jest atmosfera, poszukiwanie czegoś oryginalnego i chciałbyś spróbować błotne SPA, to wybierz „Jeżyka” w wersji Brązowej. Tutaj startują wszyscy, nawet Ci co nie biegają.

Trasa JEŻYKA cały czas się zmienia😊

Zaproponowane zmiany w ubiegłej edycji JEŻA spotkały się z Waszą bardzo dobrą opinią. Trasa II JEŻA okazała się trudniejsza niż w pierwszej edycji, a teraz będzie jeszcze trudniej. Co się zatem zmienia w terenie:

– dodamy coś z podbiegów i zbiegów – by nie było tak łatwo, organizatorzy trasy wybierają tylko te strome warianty.

– pojawią się nowe przeszkody strumykowo-bagienne

– planowane są dodatkowe przeszkody przygotowane (za chwilę wchodzi kopara i będzie dziury robić)

– podobały się wielkie powalone korzenie drzew i skoki po nich?  W tym roku jednak odpuścimy tą atrakcję. Korzenie są ustawione zaraz po wyjściu z bardzo trudnych odcinków bagiennych i po stromym podbiegu. Korzenie są ogromne i stały się bardzo twarde i podjęliśmy decyzję, że lepiej będzie jak poczekają do przyszłego roku.

– Czy bobry spiętrzą wodę mocniej czy słabiej niż w zeszłym roku na trasie? Tutaj duża zależy od natury, to cały czas pozostanie niewiadomą. Okazuje się, że woda będzie ciut wyżej niż w zeszłym roku. Planujemy przygotować dodatkowe liny i osoby, które będą pomagały ewentualnie wyjść z bagna.

– wejście w bagna będzie szersze – nie ustawiajmy się gęsiego na trasie, biegnijmy całą szerokością trasy (ścigamy się tylko między taśmami)

– kierunek startu będzie identyczny jak w latach wcześniejszych

Grochówka, Kiełbaski, Chleb ze smalcem – GRATIS po biegu!!!


Sponsorem i inicjatorem biegu „Jeżyk” są Lasy Państwowe Solec Kujawski. Organizator potwierdził, że w pakiecie startowym zupka grochowa zostanie wzbogacona także o pyszny chlebek ze smalcem oraz kiełbaski z grilla. Ci co byli w ubiegłym roku to wiedzą, że tradycyjnie po biegu biesiadujemy a powyższych smakołyków starczyło także dla wszystkich kibicujących rodzin i znajomych a nawet zostało. 
Smacznego.

Na Jeżyku biesiadujemy

Szczegóły dojazdututaj

„Jeżyk” – to bieg charytatywny.

Jak pomóc prawdziwym jeżom z Fundacji?

Pamiętajmy, by koniecznie zabrać ze sobą choć drobiazg dla Podopiecznych Fundacji JeKo
– puszkę, saszetkę, szalkę kociej mokrej karmy
– ręczniki papierowe,
– podkłady higieniczne
– drobną kwotę do puszki

Kilka słów prywatnie o JEŻYKU

– Dla osób ścigających się o najwyższe trofea jest to bieg bardzo wymagający i trudny. Tutaj nie liczy się tylko kondycja. Trzeba pamiętać, że jest to bieg interwałowy, wymagający pełniejszej siły fizycznej, odwagi oraz sprytu biegowego. Bagna są nieprzewidywalne, kilkanaście centymetrów w lewo lub w prawo decyduje czy zapadniesz się po pas czy tylko po kolana. Opisy osób pilnujących przebieg zawodów relacjonują, że kiedy grupa DIAMENTOWA (walcząca o najwyższe trofea) wchodzi w bagna, czy w wodę „jest tylko jeden świst, jest pełna rywalizacja i adrenalina”

– Dla osób biegających spokojniej (ja biegam w grupie SREBRNA) komentarze jakie spotykam (i moja prywatna opinia) są takie, że „ jest to bieg, w którym cały czas coś się dzieje, nawet nie wiadomo kiedy, a tu pojawia się meta i godzina biegu jak z bicza strzelił”. Ale w takim spokojnym podejściu do biegania, nie jest to bieg wymagający a właśnie bardzo atrakcyjny bo różnorodny. Wolne tempo, czasem trzeba poczekać by komuś pomóc wydostać się z bagna, wciągnąć kogoś na szczyt podbiegu. Uwalnia się dużo endorfin. Ludzie, którzy się w ogóle nie znają chwytają się ręce, wzajemnie sobie pomagają i komentują przebiegnięte przed chwilą atrakcje. Może Ciebie zaskoczę ale ten bieg zaliczają osoby, które wcześniej nie brały udziału w żadnych zawodach biegowych i na co dzień w ogóle nie biegają. Kluczem ukończenia biegu jest tylko dobór odpowiedniej do swoich możliwości grupy biegowej (do wyboru grupa DIAMENTOWA, ZŁOTA, SREBRNA i BRĄZOWA).

– Co się wspomina najbardziej po biegu – może Ciebie zaskoczę, ale właśnie bagna są najlepszym wspomnieniem a potem w kolejności wymienia się bagna, bagna i strumyki i na koniec strome podbiegi i odcinki przeszkód przygotowanych. Krótkie odcinki prostych ścieżek leśnych (choć w cudownych okolicznościach przyrody) nie są w ogóle wymieniane wśród atrakcji

 

Odbiór pakietów dla znajomych i rodziny;

Proszę wypisać upoważnienie, które zawiera dane osoby startującej oraz dane osoby, która się upoważnia do odbioru pakietu wraz z czytelnym podpisem. 


Ja niżej podpisany upoważniam …………………………………..legitymujący się dowodem osobistym o numerze……………………………… do odbioru mojego pakietu startowego .

PodpisKoordynatorami imprezy:

Wojtek Lutowski

– e-mail:  wojtek.lutowski@wp.pl tel 506 149 077