Menu Zamknij

O Solcu

Położenie

Solec Kujawski to najstarsze miasto w powiecie bydgoskim. Leży w Kotlinie Toruńskiej, przy Drodze Krajowej nr 10, na trasie między Bydgoszczą i Toruniem. Przez Solec przepływa Wisła, a miasto otacza Puszcza Bydgoska.

Na obszarze dzisiejszego miasta i okolic, kilkanaście tysięcy lat temu płynęła wielka rzeka polodowcowa, której pozostałościami są piaski i wydmy śródlądowe o powierzchni ok. 20 tys. km2. Gmina zajmuje obszar 175,35 km2, który zamieszkuje 16 tys. mieszkańców.

Powierzchnia

Powierzchnia gminy to 175,35 km2.

Lasy, będące częścią  Puszczy Bydgoskiej stanowią 72,8 % wszystkich terenów.

Grunty rolnicze to 16,35 % a tereny przemysłowe zajmują 2,59 % powierzchni całego terenu gminy. Pozostałe grunty stanowią 8,98 % całości terenu.

Historia Solca

Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego wyrazu sół, sołek – tzn. spichrz, magazyn zbożowy, gdzie składowano daniny dla księcia z całego księstwa kujawskiego, a w szczególności zboże.

Olenderska chałupa zbudowana w 1874 r. w Przyłubiu

W 1325 roku osada otrzymała prawa miejskie z rąk księcia Kujaw – Przemysła. Prawie przez całe swoje istnienie miasto było znane jako ważny ośrodek przemysłu drzewnego.

Książe Przemysł

Od 1772 roku – przez okres 148 lat – miasto znajdowało się pod zaborem pruskim.
19 stycznia 1920 roku Solec odzyskał niepodległość.
Nazwę Solec Kujawski miasto przyjęło 2 grudnia 1924 roku.

Solec Kujawski nie należy do dużych miast, gdyż liczy 16 tys. mieszkańców. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby był miejscem prężnie działających organizacji, przedsiębiorstw. W gminie jest także szereg atrakcji turystycznych.

Fragment panoramy miasta – widok z lotu ptaka.

W Solcu funkcjonuje wiele firm, które czynią z miasta jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków w regionie. Część z nich mieści się na terenie Parku Przemysłowego, którego budowę sfinansowano z udziałem środków Unii Europejskiej. Niewielkie odległości oraz dobre powiązania komunikacyjne z największymi miastami województwa, otwierają dostęp do szerokiego rynku pracy.

Teren Parku Przemysłowego

Poza terenem Parku Przemysłowego, w Solcu i okolicach swoje główne siedziby mają inne przedsiębiorstwa np. SOLBET, PASACO, DROBEX.  Prężnie funkcjonuje Nadleśnictwo Solec Kujawski, prowadzące racjonalną gospodarkę leśnymi zasobami Puszczy Bydgoskiej. To tylko niewielka część z wielu przedsiębiorstw działających w Solcu Kujawskim.

W mieście istnieje też wiele budynków użyteczności publicznej, jak np. powstała w 2000 roku Hala widowiskowo-sportowa tworząca ze stadionem oraz Parkiem Wodnym efektowny kompleks OSiR.

Wejście na halę sportową.

Atrakcję zapewnia wizyta w Jura Parku, powstałym w Solcu w 2008 roku.

Jeden z dinozaurów w Jura Parku.

Od prawie 30 lat, w Solcu Kujawskim funkcjonuje Soleckie Centrum Kultury, wybudowane niegdyś w czynie społecznym, a gruntownie zmodernizowane w 2015 r.

Soleckie Centrum Kultury

W 1999 roku, za zgodą mieszkańców Solca podjętą podczas lokalnego referendum w 1997 r., we wsi Kabat, położonej niedaleko miasta, powstało Radiowe Centrum Nadawcze. Dzięki RCN i znajdującym się tam dwom masztom radiowym, możemy odbierać w naszych domach Program Pierwszy Polskiego Radia na falach długich. Polskie radio słychać też daleko poza granicami kraju.

Radiowe Centrum Nadawcze

Miasto posiada również bogatą ofertę edukacyjną. Gmina Solec Kujawski jest organem prowadzącym następujące placówki oświatowe: Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Solcu Kujawskim (z oddziałami przedszkolnymi oraz oddziałami gimnazjalnymi), Szkołę Podstawową nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Solcu Kujawskim (z oddziałem przedszkolnym), Gimnazjum Publiczne nr 2 w Solcu Kujawskim, Przedszkole Publiczne nr 1 „Promyczek” w Solcu Kujawskim oraz Szkołę Muzyczną I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim. Na terenie gminy funkcjonuje również przedszkole publiczne prowadzone przez osobę fizyczną – Przedszkole Publiczne Dinuś, a także dwa przedszkola niepubliczne: Przedszkole Niepubliczne „Reksio” oraz Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepubliczne Przedszkole. Wśród placówek oświatowych działających na terenie Gminy Solec Kujawski, wymienić należy również, prowadzoną przez powiat bydgoski szkołę – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim, w którego skład wchodzą: Liceum Ogólnokształcące, Czteroletnie Technikum, Branżowa Szkoła I stopnia i Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

Ogółem na terenie gminy działalność prowadzą dwie szkoły podstawowe, jedno gimnazjum, cztery przedszkola (w tym jedno publiczne prowadzone przez osobę fizyczną i dwa niepubliczne), szkoła muzyczna oraz szkoła ponadgimnazjalna.

Na terenie miasta działa Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Publiczna z oddziałem dla dzieci, a także Środowiskowy Dom Samopomocy.

Okolica Solca Kujawskiego i samo miasto sprzyjają spacerom. Lasy Puszczy Bydgoskiej, a także Wisła i stanica „Salina” zachęcają do spędzania wolnego czasu na powietrzu, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Wszystkich ciekawych historii okolicy w swe progi zaprasza Muzeum Solca im. Księcia Przemysła, którego siedziba mieści się w zabytkowej willi w centrum miasteczka.