Menu Zamknij

O Bydgoszczy

ATRAKCJE BYDGOSZCZ

Katedra Bydgoska – jest najstarszym kościołem, a zarazem najstarszym budynkiem w Bydgoszczy. Została wzniesiona w latach 1466 – 1502,

Spichrze nad Brdą  – nieoficjalne logo Bydgoszczy i jego najbardziej rozpoznawalny symbol. Tu podwójnie krzyżowały się szlaki lądowe z Wielkopolski na Pomorze, z Krajny na Mazowsze oraz z „od zawsze” najważniejszym polskim szlakiem handlowym jakim była Wisła. Warto zobaczyć ze względu na historię tej konstrukcji

Wieża ciśnień – to dziś jeden z obiektów Muzeum Wodociągów.Jej wnętrze kryje ekspozycję opowiadającą o dziejach lokalnych wodociągów i kanalizacji. Zgromadzono tutaj dokumenty, fotografie, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, a nawet wydobyte w trakcie prac archeologicznych, fragmenty drewnianych rur pierwszego wodociągu z XVI wieku. Z jej tarasu widokowego podziwiać można niepowtarzalną panoramę całej Bydgoszczy.


Hala Targowa –
wzniesiona została w 1904 roku, według projektu berlińskich architektów z pracowni Boswau i Knauer GmbH, w stylu neogotycko-modernistycznym. Szczególnie interesujące jest główne wejście z dwiema wieżyczkami i herbem miasta.

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo – ostała wzniesiona między rokiem 1925 a 1939, to największa świątynia w Bydgoszczy, a zarazem jedna z największych w Polsce. Bazylika to monumentalna budowla zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu(chociaż widać tu też nawiązania do budynku amerykańskiego Kongresu) przez polskiego architekta Adama Ballenstaedta. Najbardziej charakterystycznym elementem neoklasycystycznego gmachu świątyni jest żelbetonowa kopuła o średnicy 40 metrów.